Прекогранична изложба рукотворина, културног наслеђа региона и заједничких мотива Посавине, под називом „Поклон са значењем“, која носи симболику културног идентитета и блискости народа Србије и Босне и Херцеговине, пред публиком је у Европској кући у Београду.

Изложбу  су организовали НАЛЕД и Етно мрежа, у партнерству са удружењем Босанске рукотворине, кроз пројекат  ”Заједно за културни туризам – Прекогранична сарадња за бољи друштвено-економски развој и очување традиционалних заната”, који се спроводи уз подршку Европске уније.

Заменица шефа Делегације ЕУ у Београду Пламена Халачева изјавила је да ЕУ с поносом подржава културно наслеђе у Србији, значајно доприносећи очувању и рестаурацији многих историјских локалитета који су наше заједничко културно наслеђе. „Међутим, пројекат који данас славимо далеко превазилази заштиту културног наслеђа као таквог. На овај начин желимо да оснажимо прекограничну сарадњу жена. Ова иницијатива подржава више од 60 чувара традиције из 18 општина широм Србије и Босне и Херцеговине, помажући им да наставе неговање традиција које се преноси с колена на колено”, рекла је Халачева.

Супруга амбасадора Велике Британије Каролин Фергусон, дипломатски покровитељ изложбе, позвала је све да цене, држе и заштитите традиционалне вештине. „Ове вештине нису само суштински део културног наслеђа Србије, већ и огроман потенцијални извор економског прихода за чуваре традиције“, рекла је Фергусон.

Иницијативу НАЛЕД-а, Етно мреже и удружења БХ црафтс подржала је и директорка Фонда за развој Татјана Матић, истичући да је она важна и у економском и социјалном смислу. „Важно је и умрежавање жена, њихово окупљање као око софре, која је на изложби један од мотива. Из ових рукотворина се види топлина и повезаност која је уткана у сваки од мотива. За Фонд за развој, мотиви софре и бегове шаре, много су више од мотива на ћилиму и од споја модерног и традиционалног. Таквим протоколарним дипломатским поклонима, као око софре, окупљамо све оне који су нам важни и када јереч о економској, али и геополитичкој сарадњи“, рекла је Матић.

Извршна директорка НАЛЕД-а и председница Етно мреже Виолета Јовановић поручила је да је чуварима традиције који се баве израдом рукотворина неопходан још јачи подстек како би истрајали у мисији очувања наслеђа. „Залажемо се за то да институције у Србији и БиХ уведу мере подршке за социјална предузећа која би помогла женама за себе обезбеди извор прихода и независности, али и да та пракса постане део социјалних критеријума за јавне набавке. Помогло би и уколико би се, за дугорочно незапослене жене обезбедио једноставан правни оквир и повољан порески режим који би омогућио стотинама жена да се региструју и остваре права по основу рада или право на пензију“, рекла је Јовановић.

Изложба је отворена од 1. новембра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here