ПРВИХ 100 ДАНА: ВЛАДА ОСТАЈЕ ЧВРСТО НА КУРСУ ЗАШТИТЕ НАРОДНОГ ЈЕДИНСТВА И УСТАВНОГ ПОРЕТКА

0
6

Влада Републике Србије, у мандату премијера проф. др Ђура Мацута, обележила је у Књажевцу првих 100 дана рада, одакле је поручено се неће скренути са основног програмског начела, а то је заштита народног јединства и уставног поретка земље.

Мацут је истакао да је његова рука испружена према свима који искрено желе добро овој земљи, јер се само у заједништву може учинити нешто добро за нашу отаџбину.

Премијер је рекао да народ Србије, као врховни носилац суверенитета, треба да цени и вреднује дела ове Владе.

Он је посебно указао на важност чињенице да се данашња седница Владе одржава управо у Књажевцу, месту дубоко укорењеном у историју српске државности и борбе за слободу.

Овим чином, како је истакао, потврђује се посвећеност Владе политици приближавања институција грађанима и уважавању улоге коју сваки део Србије има у изградњи наше заједничке будућности.

Мацут је навео да је своју улогу као председника Владе на првом месту видео као улогу миритеља и измиритеља стања острашћености у којем се налазимо и да је зато од почетка заузео став да је потребно извршити хармонизацију односа у нашем друштву.

Премијер је нагласио да се таквим односом и ставом може и мора народу показати ко искрено тежи нормализацији односа у нашем друштву и његовом постепеном унапређењу и побољшању, а ко тенденциозно и злонамерно у стању друштвеног немира и хаоса припрема терен за извршење револуције, како би у таквом стању друштвеног расула успорио Србију на њеном путу развоја и како би нашу државу оштетио, присвојио као револуционарни плен, злоупотребио и, вероватно, у крајњем циљу, дезинтегрисао и разбио.

Он је оценио да је основно средство за извршење овог плана била узнемиреност народа, хаос, непоштовање закона и Устава, проношење и преношење панике нетолеранцијом и искључивошћу.

Мацут је нагласио да ће друштвену слогу изградити као вредност кроз дијалог, толеранцију и рад, кроз изградњу система вредности, који сви морају да деле.

У том ставу истрајавам и данас. Водећи се том мишљу, учинио сам све што је било у мојој моћи да са представницима Београдског универзитета, као и других универзитета широм Србије, успоставимо дијалог и изградимо међусобно поверење. Испунили смо све захтеве који су били реални и оствариви, и пружили смо руку помирења увек, свуда и свима где је то било могуће, указао је премијер.

Председник Владе је поручио да та испружена рука није знак страха и слабости, него одговоран приступ да се покаже пред свима у овој држави ко је за дијалог, а ко није, ко искрено брани опште интересе народа и државе Србије, а ко се бори за долазак на власт и за личне и себичне интересе.

Мацут је, наводећи да је приликом избора Владе, као један од приоритетних задатака истакао потребу темељне реформе образовног система, рекао да је то насушна потреба и један од најважнијих задатака пред нама.

Он је изразио очекивање да се Предлог измена и допуна Закона о уџбеницима нађе пред посланицима у наредним данима и истакао да је тај закон неопходан да се након година и деценија разграђивања реафирмише и поново утврди национални идентитет.

Ти уџбеници морају бити једнаки на целом простору Србије. Тај задатак када је реч о Влади Србије успешно смо извршили оног момента када смо Предлог измена и допуна Закона о уџбеницима упутили Народној скупштини на разматрање, објаснио је Мацут.

Премијер је рекао да је водећи рачуна о интересима родитеља и деце, држава увела институт највише малопродајне цене, која ће се примењивати на све уџбенике.

Он је нагласио да је истовремено омогућено припадницима националних мањина да дефинишу и издају уџбенике од посебног значаја за своју заједницу.

Тиме је Србија, како је навео, потврдила још једном да у српском друштву и државноправној традицији постоје и свест и воља да се обезбеде највиши стандарди у остваривању права суграђана других националности који превазилазе стандарде Европске уније.

Према његовим речима на овај начин започињемо процес враћања нашег образовања у наше руке – у руке народа.

На овај начин чувамо културу сећања и истину, штедимо новац наших грађана, градимо нашу државу за будућност, да знамо ко смо и шта смо. Да чувамо јединство народа и државе. На овај начин враћамо Србију себи, указао је премијер.

Мацут је навео да је у првих сто дана рада Владе донета одлука о ванредном повећању минималне зараде од 1. октобра ове године за 9,4 одсто, чиме је минимална цена рада повећана на 58.630 динара, што је изражено у еврима повећање са 450 на 500 евра.

Председник Владе је указао на то да је у првих 15 дана од отварања деонице ауто-пута Прељина-Пожега прошло више од 200.000 возила.

Такође, како је рекао, у претходних сто дана званично је пуштена у пробни рад електрана Петка, чиме је и започела производња првих “зелених” мегавата у нашој земљи, у оквиру производних капацитета ЕПС-а.

Додатно, током јула додељено је и 88 уговора грађанима у оквиру пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане у Србији“, чиме су грађани добили подстицајне мере за санацију и унапређење својих стамбених објеката, истакао је премијер.

Мацут је овом приликом поновио, када је спољна политика у питању, да Србија неће увести санкције Руској Федерацији.

Он је навео да је Министарство спољних послова у првих сто дана рада Владе успешно успоставило систем електронског издавања виза – еВизу, чиме је Србија ушла у нову фазу дигитализације и модернизације конзуларних услуга.

Такође, потписан је Споразум о финансирању Вишегодишњег оперативног програма за секторе животне средине и енергетике којим је обезбеђено 240 милиона евра бесповратних средстава од стране Европске уније, додао је премијер.

Он је подсетио и на то да је организовано 26 кампова у различитим јединицама локалне самоуправе широм земље у оквиру очувања и јачања односа са дијаспором.

Премијер је истакао да је наша земља на великим искушењима и нагласио да ће само јака и сложна Србија бранити сваки педаљ свог Косова и Метохије и бити гарант Републике Српске и њеног опстанка, као и заштите свог народа ма где живео.

Он је навео да је у периоду првих 100 дана рада Владе Војсци Србије испоручена борбена техника, артиљеријске ракете продуженог домета и повећане ефикасности.

Министарство унутрашњих послова у изазовном периоду за нама, како је нагласио, обезбедило је стабилност, деловало превентивно и одлучно, заштитило права грађана и омогућило функционисање јавног живота без поремећаја.

Мацут је навео је да је у извештајном периоду укупно обезбеђено више од 20.000 јавних скупова.

Приликом непријављених окупљања, грађани су у више од 2.800 случаја незаконито блокирали саобраћајнице, градске путеве и железнице. Ове блокаде су захтевале брзо деловање полиције у циљу обезбеђења локација и спречавања сукоба између грађана који су блокирали путеве и оних који су их намеравали користити за слободно кретање, рекао је Мацут.

Упркос повећаним ризицима, према његовим речима, полиција је показала висок степен професионалности и законитости.

Председник Владе је навео да су првих 100 дана Владе обележиле бројне операција гашења пожара, наводећи да је то био брз и заједнички одговор државе и друштва на велике изазове и ризике који су нас задесили.

Мацут је указао на то да Србија наставља да модернизује своје границе као простор сарадње, као и да је отворен савремени заједнички прелаз са Северном Македонијом.

Премијер је рекао да у периоду првих 100 дана рада Владе у Србији напредује и реализација капиталних пројеката, пре свега у области изградње зелене инфраструктуре за управљање чврстим отпадом.

Када је реч о реформском приступу у политици запошљавања младих, премијер је нагласио да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања активно и континуирано спроводи пилот програм “Гаранција за младе” у Нишавском, Расинском и Сремском округу.

Мацут је напоменуо и да је захваљујући рекордним улагањима Владе у наутичку инфраструктуру у Подунављу, остварен раст броја туриста са речних крузера од 10 одсто у односу на исти период прошле године, док је број регистрованих сеоских домаћинстава порастао за више од 100 одсто, највише захваљујући подстицајним средствима које ресорно министарство издваја.

Он је рекао да је у току првих 100 дана рада Владе, Министарство здравља завршило активности на Националном програму за превенцију и лечење дијабетеса који је од виталног значаја за преко 700 хиљада грађана Србије свих узраста.

Председник Владе је истакао да је Министарство културе било посвећено стратешком планирању развоја културе, као што је реконструкција Спомен-музеја Надежде и Растка Петровића, наставку радова на реконструкцији, санацији и пренамени старе Главне железничке станице у Београду у Историјски музеј Србије, као и оснивању Музеја ћирилице у Рачи.

Он је указао на то и да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде убрзало исплату подстицаја пољопривредницима и укупно им је исплаћено 71,5 милијарди динара, док је у прва четири месеца ове године било исплаћено 16 милијарди динара.

Говорећи о достигнућима Министарства за бригу о селу, Мацут је навео да је у оквиру тог ресора у првих 100 дана рада Владе додељено укупно 308 сеоских кућа за укупно 1.500 мушкараца, жена и деце који живот настављају у изабраним сеоским срединама у 155 села на територији 53 јединице локалне самоуправе.

Аутор фото: Слободан Миљевић

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here