Тешка економска ситуација, животни стил, професионални изазови, само су неки од детектоварних разлога због којих је Србија већ годинама високо на лествици негативне стопе природног прираштаја. Када се томе придода недовољна системка подршка женама државе и друштва на професионалном и личном плану лако је објаснити изостанак њихове жеље за рађањем у најпродуктивнијем добу, одлагање формирања породице и живот без обавеза.

Статистички подаци су неумољиви, а они на списак проблема додају и стерилитет са којим се бројни парови у Србији суочавају. На тој неславној, свеукупној стопи новорођених у односу на степен смртности, наша земља је последња на Балкану. У последњих 12 година демографи упозоравају да смо драгоцено време већ изгубили па ће Србија до 2060. остати без милион становника и имаће мање житеља него 1960. године.

У такву статистику се, на жалост, уклапа и општина Смедеревска Паланка у којој је за последњу деценију број становника са, оквирно 60.000 пао на око 48.000, што представља посебно забрињавајуће податак.

То је, међутим, чини се, била црвена линија општинских челника који су 2021. године донели низ одлука, међу којима је и она да се за сваку прворођену бебу из општинског буџета опредељује 120.000 динара. Врло брзо су се показали резултати: у периоду јануар- октобар те године рођене су 192 бебе, за 30 више него у истом периоду претходне године, а од тог броја 98 су прворођене бебе у породици. Локална самоуправа више од седам година средствима из општинског буџета финансира и вантелесну оплодњу.

Млади родитељи, међутим, нису после рођења детета и те прве новчане помоћи прешуштени сами себи, јер је за децу која су статала за вртић обезбеђен бесплатан боравак уколико су треће и свако следеће дете у породици, док је иначе умањена цена за боравак деце у вртићима за 50 одсто – уместо 6.140 динара, родитељи плаћају 3.100 динара.

Наш портал је више пута писао да за све предшколце сваке године локална самоуправа обезбеђује бесплатне уџбенике и школски прибор за све ђаке у основним школама, да су опредељена средства за једнократне награде најбољим ученицима, студентима, младим талентима, да се ученичке награде додаљују како би се мотивисали ученици и студенти да се после школовања врате у својој родни град где су им обезбеђена радна места. У свим већим селима општине опремљене су амбуланте Дома здравља,  ученика, а ради се на унапређењу инфраструктуре и квалитета образовања. Тако је у току израда нове основне школе у Голобоку, завршавају се пројекти за реконструкцију више школа на територији општине, фазно се реновирају школе не би ли добиле савремену наставну опрему, сви вртићи Предшколске установе “Чика Јова Змај“ опремљени су новим намештајем и тиме се стварају једнаки услови за похађање наставе ученика и безбедан и безбрижан раст и развој предшколаца.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here