Интересовање ученика да зараде свој џепарац кроз дуално образовање, али и послодаваца заинтересованих да школују кадар који баш њима одговара, резултирало је продужењем рока за пријаву послодаваца за укључивање у дуално образовање.
За школску 2025/2026. годину за дуални модел образовања, до овог тренутка, пријавило се 20 процената нових компанија које до сада нису биле укључене у реализацију оваквог начина школовања и зато је Привредна комора Србије до 31. јануара 2025. године продужила рок за пријаву послодаваца за укључивање у дуално образовање.
У понуди за реализацију по дуалном моделу образовања за школску 2025/2026. годину је шест нових образовних профила који су уведени на иницијативу институција образовног система: техничар графичке дораде, техничар за упрваљање отпадом, механичар оптике, техничар оптике, техничар фотографије и машински техничар моторних возила.
Продужењем рока за пријаву до краја јануара компаније ће имати времена да додатно размисле за који од понуђена 92 образовна профила желе да конкуришу и школују будуће кадрове који ће унапредити њихово пословање, поручили су из ПКС.
Кроз кампању анимирања послодаваца представници ПКС реализовали су велики број индивидуалних састанака са заинтересованим компанијама, као и неколико информативних сесија у више градова Србије, што је резултирало тиме да је до данас поднета чак 501 изјава о спремности.
Привреда је кроз поднете изјаве изразила потребу за скоро 2.200 ученика који ће се школовати по дуалном моделу образовања, а највеће интересовање за кадровима је из области машинства, трговине, туризма и угоститељства и електротехнике. Близу трећине укупно тражених занимања чине образовни профили из области машинства и обраде метала.
Послодавци се пријављују на интернет страници ПКС на којем креирају профил компаније и на једноставан начин, у три корака, подносе пријаву за укључивање у модел дуалног образовања.
Ученици у дуалном образовању, у зависности од образовног профила, проводе одређени број дана у компанији, чиме се код њих развија осећај припадности, усваја се пословна клима и јача поверење између ученика и послодавца, што накнадно води ка сарадњи на обострано задовољство.
Како је СП медија ценатар већ писао, одлуком Владе Србије, а уз подршку Националне службе за запошљавање и ПКС, ученицима је обезбеђена „плата“ током девет месеци годишње у износу од по 5.000 динара без обзира на то да ли имају праксу у некој од компанија која сарађује са школом или не.
Према резултатима првог конкурса за стипендије ученицима уписаним на профиле за дуално образовање у дефицитарним занимањима, три или четири године у зависности од профила школовања, укупно 1.400 ученика који су се уписали на профиле за дуално образовање, добијаће по 5.000 динара.
Развој дуалног образовања почело је пилот пројектима 2014. године, да би у пун капацитет ушло три године касније, захваљујући примени Закона о дуалном образовању.
Тренутно је 20.000 младих у систему дуалног образовања, 86 профила, више од 1.100 компанија и више од 200 школа. У овом тренутну реч је о дуалном образовању на нивоу средњег случајног образовања, али дуално образовање је у примени и на нивоу високог образовања.