У Србији је рођена прва беба из дониране јајне ћелије на ГАК “Народни фронт” пошто су у марту обављени први поступци са донираним репродуктивним материјалом и убрзо стигле и прве потврде трудноћа.
Припрема за вантелесну оплодњу јако је важна, јер повећава шансу за успех, рекла је недавно ембриолог у ГАК “Народни фронт” Ана Јеремић поводом рођења прве бебе из дониране јајне ћелије.
Први контигент од шест јајних ћелија из Шпаније стигао је у Србију 24. јануара, почетком маја и први сперматозоиди из Данске, а током лета из Чешке банке. У марту је из Народног фронта стигла потврда прве трудноће, мајка и беба која је рођена на овај начин су добро, отпуштене су и све протекло у најбољем могућем реду, рекла је Јеремић, а пренели медији.
Према њеним речима, сада са донираним репродуктивним материјалом о државном трошку три групе пацијената могу да обаве ове поступке – пацијенткиње без партнера, тј оне које нису у заједници и немају своје дете, жене које су у заједници које су без икаквих поступака вантелесне оплодње од самог старта кандидати за донирану јајну ћелију и пацијенткиње које су пролазиле поступке вантелесне оплодње неуспешно и закључак на крају свега је да је њихов следећи корак донација јајне ћелије.
О овој теми говорила је и министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић која је подсетила на подршку државе када је у питању вантелесна оплодња и донираним репродуктивним материјалом.
Позитивни трендови у броју новорођених беба у Србији земљи резултат је популационих мера које држава примењује, а најзначајније пронаталитетне мере су финансијска подршка породицама са децом која је у последњих 10 година вишеструко повећана, као и субвенције мајкама за куповину прве некретнине које се додељују од 2020. године, рекла је министарка.
Локална самоуправа у Смедеревској Паланци прати одлуке које долазе са републичког нивоа па је тако минситарка Кисић уручила 24 уговора паровима о финансирању поступака вантелесне оплодње.
Општина Смедеревска Паланка ову меру спроводи више од пет година, а ове године је у те сврхе издвојила два милиона динара, док је Министарство за бригу о породици определило три милиона динара.
То је омогућено кроз један од пројеката које је Министарство подржало на недавном конкурсу, на коме су 52 локалне самоуправе добиле средства за спровођење разних пронаталитетних мера и пројеката.
Председник Општине Смедеревска Паланка Никола Вучен исказао је захвалност ресорном министарству на томе што је финансијски подржало ову меру.