Новчана помоћ мајкама које на свет донесу своје прво дете, затим за друго и треће, помоћ у школском прибору, стипендијама, куповини стана, могућност подизања изузетно повољних кредита за младе само су део програма које је осмислила држава, нешто и локална самоуправа, како би побољшала демографску слику Србије и обезбедила подршку за ту, најмлађу и истовремену најважнију популацију. Али, нису само материјалне ствари довољне да би се безбедно живело и одрастало у нашој земљи.

Сви смо сведоци вршњачког насиља и проблема са којима се друштво, а нарочито просветни радници суочавају када се тако нешто догоди. Управо зато, већ одређено време се ради на томе да се обезбеди да школа буде место у којем се неће само стицати знања, него ће се суочавати отворено и без задршке са свим проблемима који се појаве.

Зато је важно да родитељи знају коме да се обрате уколико сумњају да је њихово дете дискриминисано. На првом месту то су васпитач или наставник, стручна служба, тим за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања и директор. Не постоји прописана форма за пријаву и зато то може да се уради усмено или писмено директору образовне установе.

Установе образовања су дужне да реагују, тј. да предузму одређене кораке ради превенције и заштите свих ученика, а које зависе од тежине и облика дискриминације. Директор има законски рок од осам дана да размотри пријављен случај, да разговара са свима који су укључени у догађај и да предузме одговарајуће мере и покрене дисциплински поступак против лица које је извршило дискриминацију.

Уколико то није дало резултате, наредна инстанца је школска управа и просветна инспекција надлежна за територију општине или града у којем дете похађа предшколску установу или школу. Уколико пак у вашем месту не постоји инспекција, ту је републичка просветна инспекција у Министарству просвете.

Ни за ову пријаву не постоји одговарајућа форма, осим што мора да буде писана, да је родитељ однесе лично, пошаље поштом или електронском поштом. Мора бити назначено која образовна установа је у питању и опис проблема, што једноставније са подацима значајним за ваш случај и вашим подацима, да би инспекција била са вама у контакту. Уколико постоје неки докази треба их приложити.

Родитељ се такође може обратити и поверенику за заштиту равноправности – који је надлежан за утврђивање дискриминаторног понашања, заштитнику грађана – ако надлежне институције (ПУ, школа, Министарство) нису реаговале, организацијама цивилног друштва које пружају подршку, као и установи образовања и запосленима у циљу остваривања права деце и породице.

Заштита од дискриминације може да се тражи и путем тужбе основном суду, у њиховој надлежности је и вођење поступака у случајевима повреде забране дискриминације, као и путем прекршајне пријаве судији за прекршаје.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here