Чланице Етно мреже данас су одржале први састанак са васпитачима и наставницима у Смедеревској Паланци како би представиле рад тог националног Удружења произвођача рукотворина и тиме шта значи бити професионални произвођач рукотворина.

Пројекат реализују Етно мрежа уз подршку локалне самоупрве и НАЛЕД-а, а након овог састанка уследиће једномесечна обука о техникама које су заступљене у Етно мрежи.

Циљ Етно мреже је очување традиционалног наслеђа кроз оспособлјавање и економско оснаживање жена и младих за тржишну производњу рукотворина.

Етно мрежа је кровна асоцијација произвођача рукотворина из целе Србије организованих у занатска удружења и задруге које израђују аутентичне рукотворине применом традиционалних техника.

Основана је у мају 2005. уз подршку УСАИД-а и израсла је у водећу струковну организацију која пружа обуку, стручну подршку и поставља стандарде у производњи рукотворина за своје чланове. Етно мрежа се залаже за економску и друштвену афирмацију произвођача рукотворина и спроводи мере којима традиционално наслеђе ставља у службу локалног развоја и запошљавања.

Деловањем Етно мреже, Стапарски ћилим је отргнут од заборава и уврштен на Националну листу нематеријалног наслеђа, и ревитализоване су четири традиционалне технике: златовез, ткање (клечање), пустовање, нецање.

Рукотворине Етно мреже користи Протокол Владе и државне институције као пословне и дипломатске поклоне.

Куповином производа Етно мреже чува се традиција Србије и ствара извор прихода за жене и младе из руралних подручја који израђују традиционалне рукотворине.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here