Примати џепарац од родитеља је лепа ствар, али је још лепше зарадити „свој динар“, вероватно би сваки средњошколац одговорио на питање о сопственој заради. Та прилика пружена је ученицима који су ове године уписали средњу школу и то смерове са дефицитарним занимањима, јер им је одлуком Владе Србије, а уз подршку Националне службе за запошљавање и Привредне коморе Србије, обезбеђена „плата“ током девет месеци годишње у износу од по 5.000 динара.
А када је реч о дефицитарним занимањима, 28 професија и заната означено је као дефицитарна. Неки од њих су, већ у прва три месеца (септембар, октобар и новембар), добили исплату од државе у износу од укупно 15.000 динара.
Све то омогућено је захваљујући томе што је усвојена Уредба о финансијској подршци дуалном образовању, ради пружања подршке ученицима који уписују трогодишње и четворогодишње дуалне образовне профиле, на којима се школују за дефицитарна занимања.
Помоћ и подршка ученицима обезбеђена је средњошколцима који су уписали смерове за: пекаре, месаре, завариваче, обућаре, посластичаре, техничаре за металуршке технологије, оператере машинске обраде резањем, ауто-електричаре, оператере основних грађевинских радова, полагаче облога, столаре, куваре, израђиваче хемијских производа, индустријске и модне кројаче.
На том списку су и техничари за израду и одржавање алата, механичари моторних возила, индустријски механичари, монтери телекомуникационих мрежа, декоратери зидних површина, оператери за израду намештаја, трговци, конобари, оператери у прехрамбеној индустрији, возачи моторних возила, галантеристи коже, механичари текстилних машина, виноградари-винари. Међутим, ту су и возачи камиона и аутобуса, столари, бравари, алатничари, ауто-механичари, ауто-лимари, фарбари, водоинсталатери
И да поновимо још једном, ученици ће, без обзира на то да ли имају праксу у некој од компанија која сарађује са школом или не, добити по 5.000 динара месечно.