Некада је све било једноставније, мирније, сигурније – често се може чути у разговорима људи који су увелико загазили у зреле године и мање или више успешне каријере и зато на питање како сачувати себе, а посебно децу и младе у времену пуном изазова је оно на које не постоји универзалан одговор. Свака породица или родитељ имају своје дилеме и начине да их реше, или их нема, али и друштво и држава настоје да, посебно када је реч о безбедности деце на интернету, пруже могућност родитељима, бакама и декама да добију бар елементарно образовање о дигиталној безбедности и свим опасностима које се крију иза екрана мобилног телефона или рачунара у бескрајном простору интернета.

Национални контакт центар Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету и Платформа „Паметно и безбедно“ један је од оних механизама који за циљ имају стварање сигурног и подстицајног дигиталног окружења за сву децу, оснажујући при томе читаво друштво да боље препозна и одговори на све изазове дигиталног доба.

Колико је значајно да деца и посебно млади људи, који практично „живе“ на мрежама и не испуштају мобилне телефоне из руку, знају да на број 19833 могу да пријаве свако изнемиравање и проблем који им се појаве на друштвеним мрежама, говори и податак да је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету током прошле године регистровао укупно 5.474 комуникација од чега је било 3.776 телефонских позива, 1.561 имејлова и 137 њих путем друштвених мрежа. Креирано је 986 предмета од којих je 936 било саветодавне природе, а 50 предмета упућено је надлежним институцијама на даље поступање – два предмета су упућена Тужилаштву за високотехнолошки криминал, а 48 предмета Министарству унутрашњих послова.

Време празника идеално је за предаторе и силеџије који се не ретко крију иза измишљених имена или псеудонима и користе тај простор уверени да су стеге родитеља попустиле и надзор над временом проведеним на интернету није више тако строг као када сви, а нарочито школарци и средљошколци, имају школских обавеза. Зато преносимо само неке од проблема у онлајн свету које млади могу да пријаве на Платформи „Паметно и безбедно“:

Сајбербулинг (Cyberbullying), секстинг (Sexting), трафикинг (Trafficking), крађа идентитета, преваре и остале незаконите активности, други облици искоришћавања и угрожавања деце, али и непримерена онлине комуникација, ширење неистина и говор мржње, нарушавање безбедности, уцена и претња, незаконите активности (крађа, тероризам, преваре) и све остало што сматрају као угрожавање.

Ово је само још један показатељ озбиљности изазова и опасности који се крију у виртуелном свету и неопходности да се на ове теме реализују образовни програму у основним и средњим школама, вртићима, библиотекама и спортским камповима широм Србије.

Такав план постоји, и не само план, већ и чврста намера да се у 2025. години, уз континуирану сарадњу са бројним институцијама, организацијама и међународним партнерима, настави посвећен рад ка стварању сигурног и подстицајног дигиталног окружења и то не само за децу и не само њих.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here