Дипломатски дан треће по реду колоније пустовања у Лозници одржан је данас где су, у присуству прве даме Србије Тамаре Вучић, представника институција и дипломатског кора, бројне талентоване жене из Србије и Босне и Херцеговине представиле своје рукотворине рађене у старој техници пустовања.
Чуварке традиције из Србије и БиХ изложиле су радове у Научно-образовном центру у Тршићу на регионалној колонији, коју су организовали НАЛЕД и Етно мрежа, у партнерству са босанским удружењем БХ Црафтс, у склопу пројекта “Заједно за културни туризам” који се реализује уз подршку Еврпске уније.
Супруга председника Републике Србиије Тамара Вучић поручила је да су управо овакве колоније и сусрети важни за очување култутног наслеђа Србије. “Наша културна баштина је сутина нашег народа и одговорност је свакога од нас да дамо допринос у очувању наслеђа. Ако у томе не успемо, изгубићемо нит и континуитет од свега што ми јесмо, а што је садржано у нашој богатој традицији, историји и култури”, рекла је прва дама Србије.
Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура истакла је важнос економскг оснаживања жена мајстора старих заната, као и промоцију њихових рукотворина као дипломатских, туристичких и пословних поклона.
Колонија пустовања је трећа по реду која се одржава у Лозници, уз подршку Града и Туристичке организације Лознице, а заменик градоначелника Петар Гавриловић наводи да “ова манифестација полако прераста у традицију, што је резултат сталних напора и добре праксе да се очува етно традиција и да се оживе давно заборављени занати”.
Шеф сектора операција Делегације ЕУ у Србији Рихард Маша рекао је да се ЕУ залаже за очување културе, традиције и наслеђа. “Заједничко културно наслеђе сведочи о богатој историји и разноликости Западног Балкана, а кроз овај пројекат је ангажовано скоро 200 жена које се баве ручним радом из Србије и Босне и Херцеговине. Пројекат је показао и заједничке напоре и сарадњу у савладавању заједничких изазова, што је добра основа како би се искористиле заједничке могућности за даљи развој и раст”, рекао је он.
Покровитељи манифестације су и британски амбасадор у Београду Едвард Фергусон и његова супруга Каролајн. Фергусон је, у име дипломатске заједнице честитао свима који су сарађивали на пројекту, поручивши да је уверен да Србија и БиХ имају много више тачака које их спајају, него што их раздвајају. “Прожимање традиције и културе, учење о вашем јединственом културном наслеђу је важан део разумевања традиције, вредности и уверења народа на овом подручју. Имате много тога да понудите, а ови ручни радови су национални понос и одраз како ваше нациналне историје, тако и модерног друштва”, рекао је Фергусон.